'09 Omcba Hunt Results
NATCHZ TRACE OMCBA HUNT
JANUARY 23 AND 24, 2009
Coon Hunt Results:
1st Walker's Stylish Kandi -- Wade Walker
2nd Tree Knockin Mike -- Brad Wooten
3rd Kate -- Lesia and Tommy Broadway
4th Ware's Teddy Boy -- Ricky Ware
5th High Speed Jack -- Eugene Blackwell -- H - Kendall Pigg

Sqrl Hunt Results:
1st Tree Knockin Mike -- Brad Wooten
2nd P & W Stylish Tinker -- Nick Parker & Wade Walker
3rd Dead-end Boone -- Ricky Montgomery
4th Full View Skeye -- Chris Podewils
5th Hamilton's Abby -- Mike Hamilton
6th Candie -- Lesia Broadway
7th Possum Creek Tom -- Brad Johnson
8th Kate -- Lesia & Tommy Broadway
9th Jack -- Tommy Meares
10th Tina -- woody Long

Combo Dog
Tree Knockin Mike -- Brad Wooten

BOS -- Female
Bennett's Sassie -- Jerry Bennett

BOS -- Male
Wade's Buster -- Jason Snider

Tree Contest
1st Full View Skeye -- Chris Podewils
2nd Maja -- Kendall Pigg
3rd Tina -- Woody Long




ARKANSAS STATE OMCBA CHAMPIONSHIP HUNT
February 20 and 21, 2009
NIGHT HUNT
Arkansas State OMCBA Night Hunt Champion
Bubba Shot the Jukebox  Donnie Clark
2nd place  Cub's Mtn. Bigen  Shawn Smith
3rd place  Coz's Hardwood Thunder  Chris Krodel  handled by Matt Sims
4th place  War Eagle Suzie  Josh Ramsey  handled by Robert Thacker
5th place  Patton's Rudi  Dee Patton


SQUIRREL HUNT
Arkansas State OMCBA Squirrel Champion 
Storie's Dead End Fuzz  Brad Storie
2nd Bubba Shot the Jukebox  Donnie Clark
3rd  Patton's Radar - Dee Patton
4th  Morgan's Ruby  Brandon Morgan
5th  Smith's Mt Stud  Garry Smith
6th  Little Creek Sasha  John Rabon
7th  Cub's Mtn Bigen  Shawn Smith
8th  Clark's Hoochie Coo  Nick Clark



BENCH SHOW
Best Female of Show  Clark's Hoochie Coo  Nick Clark
Best Male of Show  Everybody's Buddy  Donnie Clark
Arkansas State OMCBA Best Of Show -
Clark's Hoochie Coo  Nick Clark














Champion Bench Winner  Bennett's Sassie  Jerry Bennett













Grand Champion Bench Winner  Clark's Two-Toed Joe - Nick Clark












TREEING CONTEST

Arkansas State OMCBA Treeing Champion -
Smith's Mt Stud  Gary Smith
2nd  Tall Oaks Jam 'n Jelly  Mack Darling
3rd  War Eagle Suzie  Josh Ramsey
4th  Sycamore Sally  Eric Weaver
5th  Clark's Two-Toed Joe  Nick Clark



Grand Champion Tree Winner  Bubba Shot the Jukebox  Donnie Clark





Best of Show
2009 Spring Classic - March 21, 2009 - Jamestown, TN
SQUIRREL HUNT - Senior Dogs
1st Mtn. Jackson's Bounce - Carl Smith and Brent Bradley
2nd Little Jackson - Carl Smith
3rd Riverwood PJ - Chad Smith and Brent Wood
4th Boone - Reggie Montgomery
5th Georgia Boy's Rebel - Jarrett Corley
6th Stretch - Keith Purdue
7th Jukebox Bondo - Ron Smith
8th Dead End Fuzz - Brad Storie
9th Cricket - Brian Hambirg
10th Neases's Chief - Roger Nease
























SQUIRREL HUNT - Junior Dogs
1st Mtn State Raven - Joey Poston
2nd Sadie Bug - Tim Cope
3rd Duce - Scott Bridges
4th Lightning Storm - Terry Miller
5th Hamilton's Abby - Mike Hamilton
6th Camo - John Meares
7th Gator - Phillip Floyd
8th Blackjack - Jeremy Franklin
9th Scooter - Shannon Looney
10th Alley - Shawn Bailey
























NIGHT HUNT
1st Mtn. Jackson's Bounce - Carl Smith and Brent Bradley
2nd Looney 20/20 Tank - Shannon Looney
3rd Gator - Phillip Floyd
4th Tree Stylin Snowman - John Meares
5th Riverwood PJ - Brent Wood/Chad Smith
6th Bubba Shot the Jukebox - Donnie Clark



















Combination Winner:  Mtn. Jackson's Bounce - Brent Bradley and Carl Smith













BENCH SHOW
Females:
1st Reynold's Gabby - Earl Reynolds
2nd Myer's Lady - Marti Myers
3rd River Road Sadi Bug - Tim Cope





Males:
1st Wilson's Tiger - Bryce Wilson
2nd Poor Folk's Mtn Music - Roger Davis
3rd Bailey's Mr. Zip - James Bailey






BEST OF SHOW:  Reynolds' Gabby - Earl Reynolds











TREEING CONTEST
1st Streakin Rebel - Carl Smith
2nd Jerry Lee - Charley Alsobrook
3rd Streakin Twister - Brian Leveridge
4th Northup's Black Daisey - Ira Northrup
5th South Fork Bear - Ira Northrup
6th Tazz Man Jack - Ben Sapp
7th (tie) Headrick's Jack - Bubba Headrick
7th (tie) Dorsey's Treeing Lacey - Glen Dorsey
8th Full View Skye - Chris Podwells
9th Coker's LuLu - Bob Cocker
10th Sam - Douglas Taylor
JUNE 2009 HUNT AND MEETING
JAMESTOWN, TN

JUNE 2009 SQUIRREL HUNT

SQUIRREL CHAMPION WINNER 
Little Jackson  Carl Smith

OPEN SQUIRREL HUNT
1  Hardwood Molly  Danny Wilkinson
2  Waggoner's Rose  Larry Waggoner
3  Laurel woods Torri  Bobby Rector
4  Hanks Sassy Laid-E  Steve Bordelon
5  Saunders Ozark Dixie  John Saunders
6  Mtn. State Raven  George Robinson
7  Mtn. State Apache II  Mark Morrison
8  Camo  John Mears
9 - Lucky Charm Monster  Donnie Clark
10  Garner's Babe  Randy Garner










































NIGHT HUNT

NIGHT HUNT CHAMPION WINNER 
Bubba Shot the Jukebox  Donnie Clark





OPEN NIGHT HUNT
1  Looneys 20/20 Tank  Shannon and Brian Looney
2  Snowman  John Meares
3  Hanks Sassy Laid-E  Steve Bordelon
4  Coopers Blackie  Coy Cooper
5  Gator  Philip Floyd
6  Thunders Red Hatchet  Wm West
7  Tree Knockin Mike  Brad Wooten
8  P.D. River Chopper  Dave Inman
9  Grizz  Tim Cope
10  Twin Oaks Ranger  David Choats























Bench Show
FEMALES
6 mo and under
1st Reba Matthew Leveage
2nd Brook Maggie Jeff Brooks
3rd TN Wardog Dixie Charles Jones






6 mo to 1 year
1st Twin Pines Sox Silas Damron
2nd Dakota's Little Dixie Roger Davis
3rd Garretts Little Kate Doug Garret








1 to 2 year old
1st Lucky Charm Monster  Donnie Clark
2nd Combination Holly Kevin Wilson
3rd Skunk Wheeler Ruby Lewis Grimes










2 and over
1st Bairds Miss Lilly Phillip Baird
2nd Rocky Ridge Penny Jerry Vinson
3rd Tuff E Nuff Fisher Silas Damron






BEST FEMALE OF SHOW  -  Lucky Charm Monster - Donnie Clark












MALES
0 to 6 months old
1st Rex's Wardog Buck Charles Jones
2nd Tn Mt Junior - Collin Patton








6 mo to 1 year
1st Neal's General Lee Scott Lee
2nd High Stakes Ace Wm Croyle









1 to 2 year old
1st Indian River Pete Harvey Aaron
2nd Piney Mtn. Boudreaux Lewis Grimes
3rd Raleighs Joker Gary Raleigh








2 and over
1st Wilson's Tiger Boyce Wilson
2nd Poor Folks Mtn. Music Roger Davis
3rd Cheroke Thunder Ronnie Simpson








BEST MALE OF SHOW - Wilson's Tiger - Bryce Wilson









BENCH CHAMPION FEMALE -  Saunders Ozark Dixie - John Saunders










BENCH CHAMPION MALE - Rocky Ridge Ranger - Jerry Vinson












TREEING CONTEST
1st Northrups Black Daisy Ira Northrup
2nd Madison Cindy Girl  David Lowe
3rd Streakin Twister Brian Leveridge








GRAND Treeing Champion
Streaking Rebel Carl Smith










DASH RACE
1st Bubba Shot the Jukebox Donnie Clark
2nd Partins King Randall Partin
3rd Poor Folk Mt Music Roger Davis







September 2009 Hunt
Squirrel Hunt
1st -  Hardwood Magnum - James Smith
2nd - Ferrell's JoJo - Brian Ferrell
3rd -  Wilson's Slick - Bryce Wilson
4th -  Smokin Bullet - David Schneider
5th -  Abby - Mike Hamilton
6th -  Tree Stylin Lesa - Joey Poston
7th -  Mt. Creek - Mark Sasser
8th -  Tree knockin Mike - Brad Wooten
9th -  Levi - Mike Hamilton
10th  Rebel's Gambler - Bill Croyle
Bench Show

6 months and under Female
1st  Blackberry Jam - John Runion
2nd Carmel Creek Jenny - Steven Smith








6 months to 1 year Female
Rebel's Reba - Mathew Leverage
2nd Reynolds Cinder - Earl Reynolds
3rd Piney creek Choele - Linda Burdett






1 to 2 year old Female
1st  Twin Pines Sox - Ronnie Simpson
2nd Dodson Track Ali - Carol Dodson
3rd River Road Jess - Clinton Furlow








2 year and over Female
1st Bones Foxy Lady -
Lea Croyle/Tia Rauscher
2nd Bairds Miss Lily - Phil Baird
3rd Cooper's Dixie - Jason Cooper
Grand Champion Squirrel Hunt
Little Jackson - Carl Smith
6 months and under Male
1st Davis Little Rebel - Roger Davis
2nd Katies Trooper - Michael Bannister
3rd Dakota's Little Boon Doc - Dakota Davis




6 months to 1 year Male
1st Lick Creek Blaze - Jack Watson
2nd Neals General Lee - Scott Neal
3rd High Ball - Will Patterson






1 year to 2 year Male
1st Indian River Pete - Harvey Aaron
2nd Cokers Bo - Bob Coker
3rd Bairds Indian River Red - Phil Baird





2 year and over Male
1st Poor Folk's Mtn. Music - Roger Davis
2nd Tuff E Nuff Petey - Silas Damron
3rd Bowman's Hawk - Ronnie Bowman







BEST OF SHOW FEMALE
Rebel's Reba -
Mathew Leverage






BEST MALE OF SHOW
Poor Folk's Mtn. Music -
Roger Davis









BENCH CHAMPION FEMALE
Glass Osceola Scamp
Charles Glass






BENCH CHAMPION MALE
Everybody's Buddy
Donnie Clark


TREEING CONTEST
1st Streakin Twister - Brian Leveridge
2nd Tuff E Nuff Petey - Silas Damron
3rd Isiah's Oreo - Dennis Sosh






TREE CHAMPION
Northrup's Black Daisy - Ira Northrup






DASH RACE
1st Poor Folk's Mtn. Music - Roger Davis
2nd Partin's King - Randall Partin
3rd Cooper's Dixie - Jason Cooper






NIGHT HUNT
1st Jerry Lee - Stevie Sligh
2nd Cooper's Blackie - Coy Cooper
3rd  Hamilton's Levi - Mike Hamilton


COMBINATION WINNER
Hamilton's Levi - Mike Hamilton
2009 WORLD HUNT
DECEMBER 18-19, 2009
SQUIRREL HUNT - SENIOR DIVISION
1st - Hamilton's Abby - Mike Hamilton
2nd - Little Mt Jackson - Carl Smith
3rd - Lacy - Joey Poston/George Robinson
4th - Stretch - Keith Purdue
5th - Blackjack - Leslie Gill
6th - Lightening Storm - Jacob Miller
7th - Possum Crek Roxanne - Brad Davis
8th - Sniper - Merle Seeley
9th - Swamp Jackson - Doug McDonald
10th - Maximum Overdrive - Kip Wright




















SQUIRREL HUNT - JUNIOR DIVISION
1st - Sniper's Bouncing Tiny - Gary Brown
2nd - Camo - Mark Ring
3rd Red Moter Scooter - Brian & Shannon Looney/Woody Sutton
4th - Ammo - Brad Wooten
5th - Buddy - Danny Ellis
6th - Slick - Brice Wilson
7th - Max - Leslie Gill
8th - Sold Oak Meaux Joe - Jeff Bishop
9th - Jukebox Charlie - Mark Gaietto
10th - Brannon's Rudy - Noel Brannon




















NIGHT HUNT
1st - Walker's Blue Thunder - Gary Walker
2nd - Thunder's Red Hatchet - William West
3rd - Tree Stylin Rambo - David Inman













BENCH SHOW
FEMALES:
1st - Rebel's Reba - Matthew Leveridge
2nd - Reynold's Gabby - Earl Reynolds
3rd - Tuff E Nuff 2 BA Diva - Silas Damron
MALES:
1st - Indian River Pete - Harvey Aaron
2nd - Poor Folks Mtn Music - Roger Davis
3rd CHerokee Thund3er - Ronnie Simpson

2009 OMCBA WORLD CHAMPION BEST OF SHOW
Rebel's Reba - Matthew Leveridge









TREEING CONTEST
1st - Northup's Black Daisy - Ira Northup
2nd - Streakin Twister - Brian Leveridge
3rd - Newman's Sassyfrass - Bob Ranson